ابعاد پالت چوبی

ابعاد پالت چوبی
آنچه در این مطلب میخوانید

پالت سازه ای با استحکام است که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. پالت ها بر حسب جنسی که در ساخت آنها مورد استفاده قرار گرفته است، به چندین دسته تقسیم می شوند: پالت چوبی، پالت پلاستیکی، پالت فلزی و پالت بازیافتی که از بین انواع پالت های نام برده پالت چوبی به علت ویژگی های منحصر به فرد خود رایج تراست.پیشنهاد ما هم خرید پالت چوبی و استفاده از آن در بسیاری از صنایع است.

در ادامه به بررسی پالت چوبی و ابعاد آن می پردازیم.

چوب به کارفته در پالت چوبی

در تولید و ساخت پالت چوبی از جنس چوب های متفاوتی استفاده میشود و بر حسب چوب به کار رفته استحکام و کاربرد آن پالت مشخص میشود.

 • چوب روسی
 • چوب کاج
 • چوب توسکا
 • چوب سفید
 • چوب چنار
 • چوب راش

ابعاد پالت چوبی

چگونگی ساخت پالت چوبی

در پالت چوبی تکه های چوب را با استفاده از ابزارهای مخصوص این کار به یکدیگر متصل می کنند و بنا بر استفاده از پالت چوبی ابعاد پالت چوبی، نوع چوب و چگونگی ساخت آن را بر می گزینند. اکثر پالت های چوبی ساخته شده در ابعاد یک متر در یک متر هستند که در ایران نیز به همین صورت است.

ابعاد پالت چوبی

ابعاد پالت چوبی بر اساس کاربرد آن و متناسب با نیاز مصرف کننده قابل ساخت است اما دارای ابعاد استانداردی است که تولید انبوه پالت های چوبی بر حسب آن انجام می شود.

ابعاد استاندارد پالت چوبی(برحسبcm):

 • 105*105
 • 110*110
 • 120*110
 • 130*110
 • 120*80

نقاط قوت پالت چوبی

پالت چوبی همان طور که از نامش پیدا است از جنس چوب بوده و چوب نیز جزء مواد طبیعی محسوب می شود. پالت چوبی نیز مانند سایر مواد طبیعی قابل بازیافت است و پس از استفاده زمانی مشخصی می توان آن را بازیافت کرد و آن را به وسایل دیگر تبدیل کرد یا به صورت زباله تجدیدپذیر در طبیعت رها کرد. پالت چوبی به علت جنس خود استحکام مناسبی دارد و از اصطکاک بالایی برخوردار است.

یکی دیگر از ویژگی های پالت چوبی دسترسی راحت به چوب آن و قیمت مناسب نسبت به سایر فراورده های مانند آن است. از آنجا که ابعاد پالت چوبی متنوع است برای ساخت سایر تجهیزات نیز کاربرد دارد و به راحتی میتوان ابعاد آن را تغییر داد و در ساخت سایر وسایل مورد نیاز خود استفاده کرد.

بهترین ابعاد پالت چوبی

بهترین ابعاد پالت چوبی ابعاد مربع است. چون شکل هندسی مربع رایج ترین شکل برای تبدیل به اشکال دیگر است و می توان از طریق آن پالت چوبی مستطیلی نیز ساخت.

اما نا گفته نماند بنابر استفاده از پالت چوبی، ابعاد پالت چوبی قابل تغییر می باشد. به گونه ای که در مناطق مختلف ابعاد پالت چوبی متفاوت است اما در کشورمان ایران و سایر کشور های آسیایی از یک اندازه های استاندارد برای ابعاد پالت چوبی استفاده می شود.

بررسی ابعاد پالت چوبی در سایر کشورها بر حسب(mm):

ابعاد پالت چوبی در اروپا: 1200*800*150

ابعاد پالت چوبی در آسیا:1100*1100*150

ابعاد پالت چوبی در استرالیا:1165*1165*150

ابعاد پالت چوبی در آمریکا:1129*1016*150

دانستن ابعاد پالت چوبی این مزایا را دارد تا بتوان فهمید حجمی را که یک پالت چوبی می تواند اشغال کند چقدر است مثلا می توان میزان حمل پالت چوبی را توسط وسایل حمل و نقل تخمین زد.

ابعاد استاندارد پالت مناسب همه صنایع

برای جابجایی برخی محموله ها و محصولات پالت ها با اندازه های سفارشی ساخته می شوند. برای این محصولات نمی توان از اندازه استاندارد پالت ها استفاده کرد. اصرار برای استفاده از پالت با اندازه استاندارد برای چنین کالاهایی به محصولات ارسالی آسیب وارد می کند. در تعیین ابعاد درست پالت برای محصولات خاص، به مواردی از قبیل ابعاد محصول، نحوه حمل‌ و نقل آن و محل ذخیره کردن بار توجه می شود. برای این امر شما باید از یک متخصص بسته‌بندی کمک بگیرید تا با دقت بررسی کند که پالت چوبی با چه اندازه و ابعادی برای محموله شما می تواند مناسب باشد.

تعداد پالت هایی که یک کامیون می تواند حمل کند

پالت های چوبی که یک کامیون می تواند حمل کند در حالت کلی به ابعاد پالت چوبی و اندازه کامیون بستگی دارد. اما معمولا و برحسب ابعاد استاندارد پالت چوبی، در یک کامیون بین یک الی دو ردیف می توان پالت ها را جا داد.

ابعاد پالت چوبی

ابعاد پالت چوبی در صنایع مصرف کننده

این ابعاد به صورت غیر استاندارد کاربرد هایی در صنایع مصرف کننده دارند(ابعاد بر حسبcm):

مواد غذایی و مصرفی:120*100

شرکت سیمان سازی:100*120

صنایع کاغذ سازی:120*90

صنعت خودرو سازی:114*120

لبنیات:100  * 100

محصولات نوشیدنی : 91* 91

وزن پالت چوبی

با توجه به ابعاد پالت چوبی وزن آن متنوع است اما در حالت کلی وزن پالت چوبی نسبت به پالت پلاستیکی بیشتر است.

تایید ابعاد پالت چوبی و وزن آن

شرکت های حمل و نقل ابعاد پالت چوبی و وزن آن را بررسی می کنند و در صورت استاندارد بودن، آن را تایید می کنند؛ در غیر این صورت و وجود مغایرت با استاندارد های موجود آن را رد و اصلاح می کنند. تایید ابعاد پالت چوبی توسط افراد متخصص و با تجربه انجام می شود.

انتخاب پالت چوبی مناسب

پالت های چوبی به علت تنوع در ساخت و جنس خود دارای کیفیت های متنوع می باشند و معمولا برای بهترین بازده، باید پالت چوبی را انتخاب کرد که ویژگی های یک پالت با کیفیت را داشته و ابعاد پالت چوبی استاندارد باشد. پس نتیجه می گیریم برای تهیه یک پالت چوبی با کیفیت مناسب باید آن را از جهات گوناگون بررسی کرد تا بتوان بهترین انتخاب را داشت. بررسی کیفیت پالت های چوبی به علت شباهت های بسیار آنها به یکدیگر معمولا کاری دشوار است اما سایت پالت کاران این کار را بسیار آسان کرده است. استفاده از بهترین چوب ها، ابعاد استاندارد، ساخت محکم و با دوام و…. بسیاری از ویژگی ها موجب شده است تا با خیال راحت از کیفیت پالت چوبی، بتوانیم آن را انتخاب کنیم.

مجموعه پالت کاران

سایت پالت کاران بهترین انتخاب ها را می تواند به شما در جهت استفاده تان معرفی کند. قیمت مناسب در عین کیفیت بالا از نقاط قوت مجموعه پالت کاران می باشد. مجموعه پالت کاران با تجربه های بسیار در زمینه ساخت انواع پالت های چوبی، توانسته پالت های چوبی استاندارد را بسازد و بتواند انتخابی مناسب برای عموم مردم باشد. برتری مجموعه پالت کاران به علت کیفیت بالا همراه با قیمت مناسب هست؛ که به مشتریان این امکان را می دهد تا در هر زمان و مکانی که هستند با صرفه جویی در وقت و انرژی خود، پالت چوبی مورد نظر خود را در ابعاد دلخواه بخرند. پالت چوبی رو با خیال راحت از سایت پالت کاران بخرید.