تفاوت پالت چوبی با پالت پلاستیکی

آنچه در این مطلب میخوانید

پالت ها سیستم های کمکی هستند که برای انتقال کالا از نقطه ای به نقطه دیگر استفاده می شوند. پالت ها جایگاه مهمی به ویژه برای زنجیره حمل و نقل دارند که بدون مشکل ادامه یابد. پالت یکی از تجهیزات پرکاربرد صنعت لجستیک به حساب می آید. پالت ها به طور مستقیم فرآیند حمل و نقل را انجام نمی دهند بلکه فقط به عنوان ابزاری برای فرآیند حمل و نقل استفاده می شوند. هنگام بارگیری و تخلیه لیفتراک از پالت استفاده می شود. همچنین از پالت ها برای چیدن اجناس مختلف نیز استفاده می شود. محصول قرار داده شده روی پالت با کمک لیفتراک راحت تر حمل می شود و در نتیجه آسیب به حداقل می رسد. این مقدمه ای  در مورد پالت بود که شما را با آن  آشنا کنیم و در ادامه میخواهیم به انواع پالت از جمله پالت چوبی و پلاستیکی و تفاوت این دو با همدیگر بپردازیم.

 پالت چوبی چیست؟ پالت چه کاری انجام می دهد؟

در بررسی تفاوت پالت چوبی با پالت پلاستیکی باید با پالت چوبی آشنا باشیم.پالت چوبی همانطور که از نامش پیداست از چوب ساخته شده است. در این پالت تخته های چوب را با استفاده از میخ کنار هم قرار می دهند و در اندازه های مختلف تولید می کنند.در میان پالت های موجود در بازار، چوب همچنان بیشترین سهم را در حمل و نقل محموله غلات دارد.

در خرید پالت چوبی با طیف گسترده ای از اندازه ها مواجه می شوید. پالت چوبی به دلیل صرفه  اقتصادی ، فروش بیشتری دارد.در سایر انواع پالت ها، تعمیر زمان بیشتری می برد و هزینه بیشتری هم خواهد داشت اما اگر پالت های چوبی شکسته یا آسیب دیده باشند، تنها قطعه شکسته با یک قطعه جدید جایگزین می شود. به این ترتیب پالت های چوبی هزینه های مقرون به صرفه تر و استفاده طولانی تری را به شرکت ها ارائه می دهند.

خرید پالت چوبی

پالت های چوبی استاندارد امکان قرار دادن پالت های بسیار بیشتری را در کانتینر فراهم می کنند . پالت های چوبی از انواع چوب درختان  مختلف تولید میشوند که در بین آنها چوب درخت کاج رایج تر است دلیل این امر این است که رزین بسیار ویژه ای که به طور طبیعی در کاج یافت می شود، انعطاف پذیری خاصی را برای پالت در برابر ضربه ایجاد می کند و بنابراین، دوام بالایی برای پالت ها ایجاد می کند.

پالت پلاستیکی چیست؟

پالت پلاستیکی یکی از تجهیزات ضروری است که به علت استفاده راحت و دائمی ترجیح بسیاری از بخش ها می باشد . این محصولات ساخته شده از مواد پلاستیکی در بین  سایرمدل های پالت  شناخته شده هستند زیرا به سرعت شکل می گیرند، به راحتی در قالب ریخته می شوند، تولید انبوه می شوند، ساختار محکمی دارند و خیلی سنگین نیستند. پالت‌های پلاستیکی در مقایسه با سایر مدل‌های پالت، مزیت های بیشتری دارند.

پالت پلاستیکی

 

محصولات ساخته شده از پلاستیک در طیف گسترده ای از بخش ها در اروپا استفاده می شود. پالت پلاستیکی به دلیل استفاده طولانی مدت، وزن سبک و مقاومت بالا در مقایسه با پالت چوبی توجه و تقاضای بیشتری را به خود جلب کرده است. پالت های پلاستیکی مطابق با الزامات مناطقی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند انواع مختلفی دارند. انواع اصلی عبارتند از؛ پالت پلاستیکی باز، پالت پلاستیکی بسته، پالت پلاستیکی سبک، پالت پلاستیکی طرحدار تخت و پولکی بهداشتی، پالت پلاستیکی صنعتی پلاستیکی.

پالت پلاستیکی کجا استفاده می شود؟

پالت های پلاستیکی محصولاتی بسیار مفید و بادوام هستند که از پلاستیک ساخته شده اند. در مقایسه با پالت‌های چوبی، میزان استفاده از آن‌ها با ویژگی‌هایی که دارند و مزایایی که ارائه می‌دهند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. علاوه بر بخش حمل و نقل، بخش مهم دیگری که بیشترین استفاده از آنها را دارد، بخش مواد غذایی است. خرید پالت پلاستیکی و حوزه استفاده از آن، همراه با نوآوری در طراحی تمایل به گسترش دارد.

مزایای استفاده از پالت های پلاستیکی

 • پالت های پلاستیکی عمر طولانی تری نسبت به پالت های چوبی دارند پالت های پلاستیکی سبک هستند.
 • در هنگام حمل و نقل فضای زیادی اشغال نمی کنند.
 • آنها به جمع آوری محصول اضافی در منطقه حمل و نقل کمک می کنند.
 • تمیز کردن و استریل کردن آنها بسیار آسان است.
 • هزینه آنها با توجه به شرایط بازار کاملاً مقرون به صرفه است.
 • تولید آنها را می توان به سرعت و به صورت انبوه انجام داد.
 • امکان تولید در اندازه ها و ظرفیت های مختلف بسته به هدف و زمینه استفاده وجود دارد.
 • پالت های پلاستیکی با ورودی های چهار طرفه لیفتراک سهولت استفاده را فراهم می کنند.
 • پالت ها نسبت به سایر انواع پالت ها در برابر مواد شیمیایی و شرایط آب و هوایی مقاومت بیشتری دارند.
 • امکان سفارشی سازی پالت های پلاستیکی مطابق با نیاز با طرح های انعطاف پذیر وجود دارد.
 • پالت های پلاستیکی حاوی میخ، تراشه یا لبه های تیز نیستند،  بنابراین ایمن تر هستند.
 • پالت های پلاستیکی 10 برابر پالت های چوبی دوام دارند، عمر مفیدشان بیشتری است.

پالت پلاستیکی استفاده شده یا دست دوم ؟!

وقتی پالت‌های پلاستیکی به‌عنوان نو خریداری می‌شوند، می‌توان آن‌ها را برای سال‌های متمادی بدون هیچ گونه نقصی در عملکرد و یا نیاز به تعمیر استفاده کرد. اما برخی از شرکت ها که بودجه خود را در نظر می گیرند، پالت های پلاستیکی دست دوم را با پرداخت پول کمتری خریداری می کنند و در نتیجه با خرید پالت نو، اقتصاد خود را تحت فشار قرار نمی دهند. خرید پالت کارآمد با هزینه کمتر، بزرگترین مزیت پالت پلاستیکی دست دوم است. قابل ذکر است که برای استفاده دائمی از پالت پلاستیکی در تمیز کردن و نگهداری آن باید دقت شود.

تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی

مزایای استفاده از پالت چوبی

مزایای استفاده از پالت های چوبی در اواسط قرن بیستم مورد توجه قرار گرفت و استفاده از آن گسترده شد. در سال 1961، استانداردهای خاصی توسط اتحادیه راه آهن اروپا به پالت های چوبی ارائه شد. استفاده از پالت چوبی در بخش هایی مانند پارچه الزامی است. می توان مزایای استفاده از پالت چوبی را به شرح زیر بیان کرد:

 • پالت های چوبی از تماس محصولات با زمین جلوگیری می کنند.
 • امکان استفاده برای محصولات بسیار سنگین وجود دارد.
 • حمل و نقل پالت ها توسط لیفتراک و کامیون حمل پالت انجام می شود. به این ترتیب زمان حمل و نقل کوتاه شده و نیاز به نیروی بازو برطرف می شود.
 • امکان قرار دادن محصولات بیشتر در حین لجستیک، حمل و نقل و ذخیره سازی وجود دارد.
 • ماندگاری بالایی دارند و تا سالها پس از خرید قابل استفاده و تعمیرهستند.

تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی

تفاوت استفاده از پالت چوبی و پالت پلاستیکی

تفاوت پالت چوبی با پالت پلاستیکی چیست و کدام سودمندتر است؟ بله، این سوالی است که بسیاری از متخصصان تدارکات و خرید به ویژه در سال های اخیر به طور فزاینده ای درباره آن تحقیق کرده اند.استفاده از پالت چوبی بسیار جلوتر از استفاده از پالت های پلاستیکی است. استفاده از پالت چوبی مزایای خاص خودش را دارد و در مقابل، پالت پلاستیکی هم مزایای خود را دارد. پالت چوبی در مقایسه قیمت و حمل بارهای سنگین مورد توجه است.

مهمترین مزیت پالت چوبی نسبت به پالت پلاستیکی این است که قیمت پالت چوبی تا 3 برابر قیمت پالت پلاستیکی ارزان تر است. پالت های پلاستیکی برای حمل بارهای تا 700 کیلوگرم ترجیح داده می شوند، در حالی که پالت های چوبی برای بارهای خیلی سنگین تر قابل استفاده هستند.هنگامی که ما آن را از نقطه نظر زیست محیطی ارزیابی می کنیم، پالت های چوبی تا حد زیادی دوستدار محیط زیست هستند. پالت های پلاستیکی از مشتقات نفتی به دست می آیند. همانطور که مشخص است، به دست آوردن مواد خام پلاستیکی از طریق استخراج نفت و فرآوری نفت، فرآیندی مضر برای محیط زیست است.یکی از پالت های چوبی با کیفیت پالت یورو است.اگر قصد خرید پالت چوبی یورو روسی را دارید میتوانید روی مجموعه پالت کاران حساب کنید و با بهترین قیمت تهیه کنید.

از طرفی پالت های پلاستیکی قابل شستشو هستند و به راحتی میتوان آنها را ضد عفونی کرد در حالی که پالت های چوبی اگر مرطوب باشند امکان پوسیدگی و حمله حشرات درآنها وجود دارد.

پالت چوبی

خلاصه تفاوت پالت چوبی و پلاستیکی

پالت ها ممکن است از نظرساختاری ساده به نظر برسند که فقط بارها را تحمل می کنند، اما طراحی و تولید آنها از طریق یک سیستم پیشرفته انجام می شود. پالت ها یکپارچگی ونظم را برای بار اضافه شده بر روی خود فراهم می کنند و از ضربه های وارده جلوگیری می کنند. محل تولید پالت و عرضه پالت بسیار مهم است. مهم است مکانی که در آن تولید می شود مکانی بدون رطوبت باشد. زیرا پالت های ذخیره شده در مکان های مرطوب به سرعت عمر خود را از دست می دهند. علاوه بر آن  تخصص و آگاهی افراد مجموعه در مشاوره خرید پالت بسیار مهم است.اگر برای خرید پالت مناسب با کسب و کارخودتان نیازمند مشاوره هستید تا ابعاد پالت چوبی یا پلاستیکی و اندازه  و سایز آن را انتخاب کنید به مجموعه پالت کاران سر بزنید و هم از محصولات دیدن کنید و هم با مشاوره ی رایگان بهترین انتخاب را برای هدف خود داشته باشید شما می توانید با شماره تلفن های موجود در سایت پالت کاران تماس بگیرید و با خرید پالت چوبی یا پلاستیکی نو ویا دست دوم از خرید خود لذت ببرید.