پالت چوبی چیست؟

پالت چوبی چیست
آنچه در این مطلب میخوانید

پالت چوبی سازه ای قدرتمند و ساخته شده از جنس چوب در جهت تسهیل و سرعت جا به جایی محصولات تولیدی کارخانجات پیشرفته صنعتی است که به مرور کشورهای جهان سوم به ضرورت خرید پالت چوبی و استفاده از آن پی خواهند برد. قدر این محصول را بیشتر از مدیران کارگران دلسوز و زحمتکش میدانند. چه بسا بسیاری از آنان تا قبل از ورود این محصول به خط تولید مجبور به تخلیه و بارگیری تولیدات کارخانه با دست میبوده اند که این روش خسارت های جبران ناپذیری را برای سلامتی ستون فقرات به همراه دارد که اصلا به چشم نمیاید.

پالت چوبی چیست

اگر بخواهیم پالت چوبی را خیلی تخصصی دسته بندی کنیم بایست گفت پالت های چوبی موجود در بازار از نظر جنس به کار رفته در انها عبارتند از پالت چوبی با چوب روسی، پالت چوبی با چوب ایرانی، پالت چوبی با چوب چندلایی، پالت چوبی با ام دی اف و پالت چوبی با نئوپان این دسته بندی برحسب جنس پالت میباشد.

انواع پالت چوبی برحسب شکل یا مشخصات فنی چیست؟

اما دسته بندی پالت چوبی برحسب شکل و مورد استفاده و یا مشخصات فنی ان به این ترتیب میباشد :

1- پالت های چوبی شاسی دار

2- پالت های چوبی لقمه دار

کاربرد پالت چوبی شاسی دار چیست؟

بهتراست بدانیداین گونه پالت ها امکان جابه جایی به لیفتراک از دو طرف را دارند پالت چوبی اصطلاح لاتین این محصول میباشد. جایگزین فارسی ان میشود کف بار موارد استفاده پالت در تمامی صنایع به چشم میخورد هرچه قدر کشورهای جهان سوم روبه پیشرفت وصنعتی شدن میکنند لاجرم بیشتر به ضرورت پالت چوبی پی میبرند.پالت های چوبی شاسیدار را نمیتوان با جک دستی جابه جاکرد معملا مناسب برای صادرات میباشد. از انجایی که محصولات صادراتی یا وارداتی چندین بار در بنادر و گمرکات و مرزها جابه جا میشوند.

این پالت ها بسیار مناسب و مقاوم میباشد و هیچ مشکلی برایشان پیش نمیاید.برخلاف پالت های لقمه ای اما پالت چوبی لقمه ای از نظر کارشناسان اهل فن این پالت مناسب برای صادرات و جابه جایی های زیاد نمیباشد. مگر اینکه متریال به کاررفته در ان باکیفیت و خیلی بهتر از حالت استاندارد باشد تا مشکلی پیش نیایید.در جا به جایی هایی که با لیفتراک انجام میگیرد معملا اگر لبه پایه های پالت به جایی گیر کند پایه های پالت از بین میرود که این میتوتند خسارت های مالی و جانی به همراه داشته باشد.

از جمله پالت های استاندارد و فوق العاده برای صادرات، پالت یورو ساخت کشور روسیه است.اگر قصد خرید پالت چوبی یورو روسی را دارید میتوانید روی مجموعه پالت کاران حساب کنید و با بهترین قیمت تهیه کنید.

اما از معایب ان که بگذریم محاسناتی هم دارد که به این خاطر استقبال و تقاضای بیشتری از طرف مشتریان صورت میپذیرد. ان هم اینکه از چهار طرف در انبارها و کارخانجات میشود این پالت را جابه جا کرد و امکان جابه جایی ان با جک پالت از دو طرف فراهم هست.

پالت چوبی چیست

از پالت چوبی کجا استفاده کنیم؟

پالت چوبی تجهیزاتی است که برای حمل بار استفاده می شوند که عمدتاً از چوب طبیعی ساخته شده اند. پالت چوبی حمل بارهای سنگین در لیفتراک را تسهیل می کند. پالت چوبی فشرده محصولی بسیار قوی و طبیعی است. در سال های اخیر تقاضا برای پالت چوبی افزایش یافته است دلیل اصلی این امر این است که علاوه بر حمل و نقل از پالت در دکوراسیون منزل ، دفتر کار، باغ و غیره نیز استفاده می شوند. از جمله کابردهای پالت چوبی می توان به ساخت مبلمان ، صندلی راحتی، میز، تخت و غیره اشاره کرد. پالت های چوبی اغلب برای ساخت مبلمان بالکن و باغ استفاده می شوند. قسمت های نشیمن ایجاد شده با ترکیب چند پالت چوبی و محصولات مکمل مانند میز و میز قهوه به شما کمک می کند فضایی راحت، کاربردی و شیک ایجاد کنید.

استانداردهای پالت چوبی چیست؟

در اینجا استانداردهای پالت چوبی را بررسی میکنیم.اگر در مورد خوده پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد هنوز سوالی در ذهن دارد مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

اندازه پالت چوبی

اندازه و ابعاد پالت چوبی متفاوت است. ابعاد پالت چوبی استاندارد 120×80 سانتی متر تعیین می شود. پالت ها موثرترین و کاربردی ترین ماده ای هستند که برای ذخیره، محافظت و انتقال بارها در سراسر زنجیره تامین استفاده می شوند. از نظراندازه، پالت ها را می توان تغییر داد و همچنین برای افزایش کارایی از پالت های استاندارد آماده می توان استفاده کرد .

چوب مورد استفاده

نوع چوب مورد استفاده در تولید پالت باید از نوع چوب بادوام باشد. پالت های تولید شده از درختان غیر بادوام در برابر بار مقاوم نبوده و در مدت زمان بسیار کوتاهی شکسته و آسیب می بینند. رطوبت چوب نیز باید مطابق با استانداردهای تعیین شده باشد. رطوبت پالت معیاری است که بر دوام چوب تاثیر می گذارد. پالت های چوبی با رطوبت کم به سرعت می شکنند. پالت های با رطوبت بالا به دلیل رطوبت باعث آسیب و فرسودگی محصولات درحمل و نقل می شوند.

میخ مورد استفاده

میخ های مورد استفاده در پالت های چوبی به اندازه کیفیت چوب مهم هستند. پالت های ساخته شده از میخ هایی که با مشخصات ذکر شده در استانداردها مطابقت ندارند در هنگام حمل و نقل خارج می شوند و باعث پراکندگی بسته ها و بروز حوادث می شوند. به همین دلیل میخ های مورد استفاده در ساخت پالت چوبی باید در ابعاد و ویژگی های مشخص شده بادوام باشند.

پالت چوبی چیست

همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استانداردهای پالت پلاستیکی میتوانید پالت پلاستیکی استاندارد را مطالعه کنید.

استفاده شخصی از پالت چوبی

با یک پالت چوبی می توان با کمک چند میخ و یک چکش محصولات بسیار متنوعی به دست آورد، تنها کافی است از خلاقیت خود استفاده کنید. می‌توانید با گفتن «یک پالت چوبی بخرید و هر کاری که می‌خواهید انجام دهید» برای خود انگیزه ایجاد کنید. می توانید با تزیین پالت خلاقیت خود را توسعه دهید و اقلام مفید و کاربردی مناسب خود را تهیه کنید. این ماده بسیار بادوام و طبیعی استفاده ای سالم و سازگار با محیط زیست را به شما ارائه می دهد. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که هر از گاهی محصولاتی را که ایجاد کرده اید به فرمت های مختلف تبدیل کنید.

دکور چوبی متریالی است که با ساختار طبیعی، مقاوم وزیبای خود همواره مورد توجه مصرف کننده قرار گرفته است. جعبه‌ها و پالت‌های چوبی نیز به‌عنوان نسخه‌ای کاربردی از این ماده طبیعی به حساب می آیند. تخت ها رایج ترین وسایلی هستند که با استفاده از پالت چوبی ساخته می شوند. با ترکیب چند پالت چوبی یکی از پروژه‌های دکوراسیون خود را انجام دهید. شما می توانید چندین پالت را با هم ترکیب کنید تا طبق خواسته و ابعاد خود یک تخت بسازید.

تولید پالت چوبی

پالت های چوبی مورد استفاده در بسته بندی و حمل و نقل با قیمت مناسب و همچنین سهولت استفاده و حمل و نقل، محبوب ترین محصولات برای شرکت ها هستند. پالت های چوبی این قابلیت را دارند که بعداً مورد استفاده قرار گیرند و به شرکت ها امکان استفاده در محموله های بعدی خود را می دهند. بنابراین بسیار مقرون به صرفه هستند.اما اگر در نظر بگیریم که هر شرکتی محصولاتی با ویژگی های متفاوت تولید می کند، استانداردهای خاصی در تولید پالت چوبی اعمال می شود که مختص همان شرکت خواهد بود.

پالت ها که معمولا از مواد چوبی ساخته می شوند، با میخ های آجدارمخصوص به هم وصل می شوند تا دوام بیشتری داشته باشند. در گردش پالت با افزایش تجارت خارجی، پالت ها با بخور یا عملیات حرارتی از آفات پاک می شوند تا حشرات مضر به کشور دیگری نرسند و به سلامت گیاه آن کشور آسیب نرسانند. قوانین بین المللی سختگیرانه ای در این زمینه وجود دار که باید د تولید پالت چوبی آن را رعایت کرد.

چرا پالت چوبی؟

پالت های چوبی متشکل از طبقات بالا و پایین به صورت استاندارد تولید می شوند. این به طور ویژه برای ورود آسان چنگال های لیفتراک با گزینه های پالت دو طرفه و چهار طرفه ساخته شده است. برای پالت های دو طرفه، لیفتراک می تواند از هر دو طرف وارد شود. در پالت های چهار طرفه، لیفتراک می تواند با شاخک های خود وارد شود تا بار را از چهار طرف بردارد.

پالت چوبی چیست

به لطف پالت ها، عملیات بارگیری و تخلیه کالا به مراکز خرید بزرگ بسیار آسان شده و هزینه های حمل و نقل مراکز خرید کاهش یافته است. ازآنجا که پالت ها با وسایل نقلیه ای مانند لیفتراک بسیار سازگار هستند، قیمت پالت چوبی مقرون به صرفه ارائه می شود. . پالت های چوبی پالت هایی هستند که کمترین هزینه اولیه را نسبت به سایر انواع پالت دارند. یک پالت چوبی را می توان برای استفاده کوتاه مدت به کار گرفت. خرید پالت پلاستیکی و استفاده از آن دوام بیشتری نسبت به پالت های چوبی دارد، اما هزینه اولیه بالاتری نیز دارند. ویژگی های ساخت پالت های چوبی بسته به کاربرد مورد نظر ممکن است متفاوت باشد.

تولید کننده پالت چوبی

پالت چوبی هنوز هم محبوب ترین پالت در دنیای تجارت امروز است. به پالت چوبی در حمل و نقل در مراحل تولید، حمل و نقل صادراتی، مراکز خرید و یا مواد غذایی، محصولات ساختمانی و … بسیار نیاز است. مهم ترین عامل در رواج پالت های چوبی دوام آنهاست. تقویت آن با میخ های استیل نقش موثری در این دوام دارد. وقتی به ابعاد پالت چوبی نگاه می کنیم مقادیر مختلفی مانند 80×120، 100×120، 110×130، 70×100، 60×80 در پالت چوبی میبینیم. در واقع این ابعاد با توجه به نوع محصول و حجم آن متفاوت است. پالت های سبک بار کمتری تحمل می کنند ودر مقابل پالت های سنگین بار بیشتری را متحمل می شوند.انواع این پالت ها را میتوانید در مجموعه ی پالت کاران ببینید و بسته به فعالیت خود خریداری کنید.