پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد؟بررسی جامع همراه با تصویر

پالت چوبی چیست

پالت چوبی چیست؟ پالت چوبی سازه ای قدرتمند و ساخته شده از جنس چوب در جهت تسهیل و سرعت جا به جایی محصولات تولیدی کارخانجات پیشرفته صنعتی است. به مرور کشورهای جهان سوم به ضرورت خرید پالت چوبی و استفاده از آن پی بردند. قدر این محصول را بیشتر مدیران و کارگران دلسوز و زحمتکش میدانند. چه بسا بسیاری از آنان تا قبل از ورود این محصول به خط تولید مجبور به تخلیه و بارگیری تولیدات کارخانه با دست بوده اند. استفاده از پالت چوبی کاهش هزینه و تسریع انجام کار برای مدیران و راحتی کار برای کارگران را به ارمغان می آورد.

پالت چوبی چیست

اگر بخواهیم پالت چوبی را خیلی تخصصی دسته بندی کنیم باید گفت پالت چوبی موجود در بازار از نظر جنس به کار رفته در آنها عبارتند از پالت چوبی با چوب روسی، پالت چوبی با چوب ایرانی، پالت چوبی با چوب چندلایی، پالت چوبی با ام دی اف و پالت چوبی با نئوپان این دسته بندی برحسب جنس پالت است.

انواع پالت چوبی برحسب شکل یا مشخصات فنی چیست؟

اما دسته بندی پالت چوبی برحسب شکل و مورد استفاده و یا مشخصات فنی ان به این ترتیب است:

  • پالت چوبی شاسی دار
  • پالت چوبی لقمه دار

پالت چوبی شاسی دار چیست؟

پالت چوبی شاسی دار امکان جابه جایی با لیفتراک از دو طرف را دارد. در عصر حاضر پالت در تمامی صنایع به چشم میخورد و هرچه قدر کشور های جهان سوم رو به پیشرفت و صنعتی شدن می روند لاجرم بیشتر به ضرورت پالت چوبی پی میبرند. پالت چوبی شاسی دار را نمیتوان با جک دستی جا به جا کرد معمولا مناسب برای صادرات است. این نوع از پالت بسیار مناسب و مقاوم است و در صورتی که از متریال با کیفیت و خوب ساخته شوند مشکلی ایجاد نمی کنند.

از جمله پالت های استاندارد و فوق العاده برای صادرات، پالت یورو ساخت کشور روسیه است.اگر قصد خرید پالت چوبی یورو روسی را دارید میتوانید روی مجموعه پالت کاران حساب کنید و با بهترین قیمت تهیه کنید.

پالت چوبی چیست

جنس پالت از چه چوبی است؟

پالت چوبی از چوب درختان مختلفی همچون درخت کاج، صنوبر، بلوط و … تولید می شود.

پالت چوبی از جنس چوب صنوبر

پالت چوبی صنوبر یکی از مقاوم ترین پالت چوبی ها در بازار است. این نوع پالت چوبی مقاومتی عالی در برابر ضربه و فشار محصولات سنگین دارد. همچنین پالت چوبی صنوبر در برابر رطوبت نیز مقاوم است و از این جهت می توان از پالت چوبی جنس صنوبر برای نگه داری و حمل و نقل محصولات در مکان های مرطوب نیز استفاده کرد. همچنین این نوع پالت چوبی از انعطاف پذیری خوبی نیز برخوردار است و می توان برای ساخت صنایع چوبی نیز از آن بهره مند شد. به طور کلی پالت چوبی صنوبر سبک وزن، باکیفیت، با دوام و قیمت مناسب است.

پالت چوبی از جنس چوب کاج

پالت چوبی از جنس کاج نیز بسیار با کیفیت و با دوام است و برای حمل و نقل بار بسیار مناسب است. پالت چوبی کاج نیز سبک وزن و انعطاف پذیر است.

پالت چوبی از جنس چوب بلوط

پالت چوبی بلوط بسیار با دوام است. طول عمر بالایی دارد و در برابر هر گونه خراش، ضربه و فشار مقاومت عالی از خود نشان می دهد. به همین منظور از پالت چوبی بلوط برای حمل و نقل کالاهای سنگین وزن می توان استفاده کرد. از آن گذشته پالت چوبی بلوط به دلیل استحکامی که دارد برای ساخت تخت و مبل نیز بسیار کاربردی است. البته این نوع از پالت چوبی در مقایسه با دیگر پالت چوبی ها سنگین وزن تر است و از قیمت بالاتری هم برخوردار است.

تولید کننده و کارخانه پالت چوبی

از پالت چوبی کجا استفاده می شود؟

پالت چوبی برای حمل بار استفاده می شود که عمدتاً از چوب طبیعی ساخته شده است. پالت چوبی حمل بارهای سنگین در لیفتراک را تسهیل می کند. پالت چوبی فشرده محصولی بسیار قوی و طبیعی است. در سال های اخیر تقاضا برای پالت چوبی افزایش یافته است دلیل اصلی این امر این است که علاوه بر حمل و نقل از پالت در دکوراسیون منزل ، دفترکار، باغ و غیره نیز استفاده می شود. از جمله کاربردهای پالت چوبی می توان به ساخت مبلمان، صندلی راحتی، میز، تخت و غیره اشاره کرد. پالت های چوبی اغلب برای ساخت مبلمان بالکن و باغ استفاده می شوند. قسمت های نشیمن ایجاد شده با ترکیب چند پالت چوبی و محصولات مکمل مانند میز و میز قهوه به شما کمک می کند فضایی راحت، کاربردی و شیک ایجاد کنید.

استانداردهای ساخت پالت چوبی چیست؟

در اینجا استانداردهای پالت چوبی را بررسی میکنیم.اگر در مورد پالت چوبی چیست و چه کاربردی دارد هنوز سوالی در ذهن دارید ادامه مقاله را مطالعه کنید.

اندازه پالت چوبی باید استاندارد باشد

اندازه و ابعاد پالت چوبی متفاوت است. ابعاد پالت چوبی استاندارد 120×80 سانتی متر تعیین می شود. پالت ها موثرترین و کاربردی ترین ماده ای هستند که برای ذخیره، محافظت و انتقال بارها در سراسر زنجیره تامین استفاده می شوند. از نظراندازه، پالت ها را می توان تغییر داد و همچنین برای افزایش کارایی از پالت های استاندارد آماده می توان استفاده کرد.

چوب مورد استفاده در پالت باید با کیفیت باشد

نوع چوب مورد استفاده در تولید پالت باید از نوع چوب بادوام باشد. پالت های تولید شده از درختان غیر بادوام در برابر بار مقاوم نبوده و در مدت زمان بسیار کوتاهی شکسته و آسیب می بینند. رطوبت چوب نیز باید مطابق با استانداردهای تعیین شده باشد. رطوبت پالت معیاری است که بر دوام چوب تاثیر می گذارد. پالت های چوبی با رطوبت کم به سرعت می شکنند. پالت های با رطوبت بالا به دلیل رطوبت باعث آسیب و فرسودگی محصولات درحمل و نقل می شوند.

میخ مورد استفاده در پالت باید جنس خوب باشد

میخ های مورد استفاده در پالت های چوبی به اندازه کیفیت چوب مهم هستند. پالت های ساخته شده از میخ هایی که با مشخصات ذکر شده در استانداردها مطابقت ندارند در هنگام حمل و نقل خارج می شوند و باعث پراکندگی بسته ها و بروز حوادث می شوند. به همین دلیل میخ های مورد استفاده در ساخت پالت چوبی باید در ابعاد و ویژگی های مشخص شده بادوام باشند.

پالت چوبی چیست

کاربرد پالت چوبی

برای درک بهتر اینکه پالت چوبی چیست، به کاربردهای آن می پردازیم در ادامه با ما همراه باشید:

استفاده از پالت چوبی برای صادرات

یکی از کاربرد های پالت چوبی در جهت صادر کردن و یا وارد کردن انواع کالا و محصولات است. بسیاری از کالا و بار های صادرتی دارای وزن های سنگینی هستند و یا شکستنی هستند و امکان آسیب دیدنشان بالا است. به همین منظور برای اینکه در طول مسیر از این نوع محصولات به خوبی مراقبت شود باید از تجهیزاتی مقاوم و مناسب استفاده شود. پالت چوبی برای این کار بسیار مناسب است. زیرا پالت چوبی مقاومت بالایی در برابر فشار محصولات سنگین وزن دارد و دچار خرابی و یا شکستگی نمی شود. همچنین می تواند بار ها را در شرایطی کاملا ایمن و استاندارد حمل  کند و به مقصد برساند.

استفاده از پالت چوبی برای انبار داری

پالت چوبی برای انبار کردن محصولات و قفسه بندی آن ها گزینه ای ایده آل به شمار می رود. پالت چوبی در ابعاد متفاوتی تولید می وشود و این امر موجب می شود تا با توجه به نیاز و فضای مورد نظر خود پالت چوبی با ابعاد مناسب را انتخاب کنید. با استفاده از پالت چوبی شما می توانید تمامی محصولات خود را به صورتی منظم و مرتب قفسه بندی کنید و فضای در دسترس خود را به بهترین نحو مدیریت کنید. همچنین  استفاده از پالت چوبی برای چک کردن محصولات و پیدا کردن کالا مورد نظر در انبار نیز بسیار کمک کننده است. زیرا انباری شما را از حالت شلوخ و شلخته خارج می کند و شما می توانید به صورت چشمی نیز تمامی محصولات خود را چک کنید.

استفاده از پالت چوبی برای حمل و نقل

رایج ترین استفاده از پالت چوبی در صنعت حمل و نقل است. از پالت چوبی برای حمل و نقل انواع کالا و بار ها استفاده می شود. پالت چوبی جنسی بسیار مقاوم دارد بنابراین می تواند به راحتی محصولات را حمل و نقل کند بدون اینکه دچار آسیب و شکستگی شود. پالت چوبی طول عمر بسیار بالایی نیز دارد و همین امر موجب می شود تا افراد تا سال ها از این محصول برای حمل و نقل کالا و بار های خود استفاده کنند. استفاده از پالت چوبی در صنعت حمل و نقل موجب کاهش هزینه های حمل و نقل می وشد. زیرا وزن سبکی دارد.

پالت چوبی دست دوم

استفاده از پالت چوبی در ساخت صنایع چوبی

از پالت چوبی می توان برای ساخت انواع محصولات چوبی استفاده کرد. همچنین می توان از پالت چوبی برای ایجاد دکوراسیونی شیک و منحصر به فرد برای خانه و اتاق خواب خود بهره مند شوید. افراد بسیاری ایده های خلاقانه ای برای زیبا سازی اتاق خواب و یا پذیرایی خانه خود دارند. این افراد می تواند از پالت چوبی برای ساخت مبل، تخت خواب، میز و صندلی و انواع صنایع دستی استفاده کنند.

ساخت وسایل خلاقانه با پالت چوبی

با یک پالت چوبی می توان با کمک چند میخ و یک چکش محصولات بسیار متنوعی به دست آورد، تنها کافی است از خلاقیت خود استفاده کنید. می‌توانید با گفتن «یک پالت چوبی بخرید و هر کاری که می‌خواهید انجام دهید» برای خود انگیزه ایجاد کنید. می توانید با تزئین پالت خلاقیت خود را توسعه دهید و اقلام مفید و کاربردی مناسب خود را تهیه کنید. این محصول بسیار بادوام و طبیعی استفاده ای سالم و سازگار با محیط زیست را به شما ارائه می دهد. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که هر از گاهی محصولاتی را که ایجاد کرده اید به شکل های مختلف تبدیل کنید.

دکور چوبی سازه ای است که با ساختار طبیعی، مقاوم و زیبای خود همواره مورد توجه مصرف کننده قرار گرفته است. جعبه‌ و پالت‌ چوبی نیز به‌ عنوان نسخه‌ کاربردی از این ماده طبیعی به حساب می آیند. تخت ها رایج ترین وسایلی هستند که با استفاده از پالت چوبی ساخته می شوند. با ترکیب چند پالت چوبی یکی از پروژه‌ های دکوراسیون خود را انجام دهید. شما می توانید چندین پالت را با هم ترکیب کنید تا طبق خواسته و ابعاد خود یک تخت بسازید. پالت چوبی برای تخت مقاله ای است که توسط پالت کاران نگارش شده و میتوانید از خواندن آن لذت ببرید و استفاده کنید.

تولید پالت چوبی

پالت های چوبی مورد استفاده در بسته بندی و حمل و نقل با قیمت مناسب و همچنین سهولت استفاده و حمل و نقل، محبوب ترین محصولات برای شرکت ها هستند. پالت های چوبی این قابلیت را دارند که بعداً مورد استفاده قرار گیرند و به شرکت ها امکان استفاده در محموله های بعدی خود را می دهند. بنابراین بسیار مقرون به صرفه هستند.اما اگر در نظر بگیریم که هر شرکتی محصولاتی با ویژگی های متفاوت تولید می کند، استانداردهای خاصی در تولید پالت چوبی اعمال می شود که مختص همان شرکت خواهد بود.

پالت ها که معمولا از مواد چوبی ساخته می شوند، با میخ های آجدارمخصوص به هم وصل می شوند تا دوام بیشتری داشته باشند. در گردش پالت با افزایش تجارت خارجی، پالت ها با بخور یا عملیات حرارتی از آفات پاک می شوند تا حشرات مضر به کشور دیگری نرسند و به سلامت گیاه آن کشور آسیب نرسانند. قوانین بین المللی سختگیرانه ای در این زمینه وجود دار که باید د تولید پالت چوبی آن را رعایت کرد.

دلیل استفاده از پالت چوبی چیست؟

پالت چوبی متشکل از طبقات بالا و پایین است که به صورت استاندارد تولید و عرضه می شود. پالت طوری ساخته شده است که برای ورود آسان چنگال های لیفتراک با ورودی دو طرفه و چهار طرفه همخوانی داشته باشد. برای پالت دو طرفه، لیفتراک می تواند از هر دو طرف وارد شود. در پالت چهار طرفه، لیفتراک می تواند با شاخک های خود وارد شود تا بار را از چهار طرف بردارد.

پالت چوبی چیست

به لطف پالت ها، عملیات بارگیری و تخلیه کالا به مراکز خرید بزرگ بسیار آسان شده و هزینه های حمل و نقل مراکز خرید کاهش یافته است. پالت ها به گونه ای طراحی می شوند تا با وسایل نقلیه ای مانند لیفتراک بتوان عملیات جا به جایی را انجام داد. قیمت پالت چوبی مقرون به صرفه ارائه می شود. پالت های چوبی پالت هایی هستند که کمترین هزینه اولیه را نسبت به سایر انواع پالت دارند. یک پالت چوبی را می توان برای استفاده کوتاه مدت به کار گرفت. خرید پالت پلاستیکی و استفاده از آن دوام بیشتری نسبت به پالت های چوبی دارد، اما هزینه اولیه بالاتری نیز دارند. ویژگی های ساخت پالت چوبی بسته به کاربرد مورد نظر ممکن است متفاوت باشد.

تولید کننده پالت چوبی

پالت چوبی هنوز هم محبوب ترین پالت در دنیای تجارت امروز است. به پالت چوبی در حمل و نقل، مراحل تولید، حمل و نقل صادراتی، مراکز خرید و یا مواد غذایی، محصولات ساختمانی و … بسیار نیاز است. مهم ترین عامل در رواج پالت های چوبی دوام آنها است. تقویت آن با میخ های استیل نقش موثری در این دوام دارد. وقتی به ابعاد پالت چوبی نگاه می کنیم مقادیر مختلفی مانند 80×120، 100×120، 110×130، 70×100، 60×80 در پالت چوبی میبینیم. در واقع این ابعاد با توجه به نوع محصول و حجم آن متفاوت است. پالت های سبک بار کمتری تحمل می کنند و در مقابل پالت های سنگین بار بیشتری را متحمل می شوند. انواع این پالت ها را میتوانید در مجموعه پالت کاران ببینید و بسته به فعالیت خود خریداری کنید.

خواندنی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =