ساخت کلبه چوبی با پالت

ساخت کلبه چوبی با پالت
آنچه در این مطلب میخوانید

پالت چوبی سازه ای چوبی است و از تخته هایی که در دو لایه به یکدیگر ثابت شده اند ساخته می شود. از پالت ها برای حمل و نقل مواد و محصولات مختلف استفاده می کنند. مواد خام مورد استفاده برای ساخت پالت ها با یک ضد عفونی کننده تمیز می شوند که خطر قارچ و پوسیدگی را کاهش دهند. از پالت ها در انبار کردن محصولات نیز استفاده می کنند. اما دلیل خرید پالت چوبی و کاربرد آن به همین ها محدود نمی شود، بلکه در ساخت انواع لوازم خانه و در طراحی دکوراسیون منزل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال در ساخت مبلمان، تخت، صندلی و حتی ساخت کلبه چوبی نیز از پالت استفاده می شود. پالت ها موادی هستند که به راحتی می توان از آنها در ساخت و ساز کمک گرفت. با داشتن چند عدد پالت، چند ساعت وقت، تخیل و خلاقیت می توان خانه ای را با دستان خود ساخت، که به یک مکان مورد علاقه تعطیلات تابستانی تبدیل شود. در ادامه می خواهیم مختص همین موضوع “ساخت کلبه چوبی با پالت” صحبت کنیم.

کلبه چوبی با پالت

دستورالعمل های ساخت کلبه چوبی با پالت

برای ساخت کلبه چوبی با پالت باید دستورالعمل های گام به گام را دنبال کنید. روند ساخت و ساز با پالت سریع انجام می شود. اما قبل از آن شما باید یک پروژه و طراحی ایجاد کنید. برای تهیه پالت چوبی شما میتوانید با قرار دادن نوارهای چوبی، خودتان پالت را مونتاژ کنید. در غیر این صورت میتوانید پالت را خریداری کنید برخی از شرکت ها پالت دست دوم با کیفیت را به قیمت پایین به فروش می رسانند. شما برای تهیه این پالت ها می توانید به مجموعه پالت کاران سر بزنید و پالت مناسب ساخت کلبه چوبی،آلاچیق و یا کلبه حیوانات را تهیه کنید.پالت ها ابعاد متنوعی دارند، هنگام خرید باید به ابعاد پالت ها نیز دقت کنید.

 1. در ساخت کلبه چوبی با پالت شما باید در مورد شکل و اندازه آن، محل قرارگیری مبلمان یا لوازم دیگر تصمیم بگیرید. لازم است مقدار مصالح ساختمانی، بست ها را محاسبه کنید.
 2. منطقه ای که کلبه چوبی ساخته می شود باید از آوار، پوشش گیاهی اضافی و سنگ ها تمیز شود. تمام چاله ها یا بی نظمی ها صاف شود.
 3. بهتر است قبل از مونتاژ کلبه چوبی، پالت ها را رنگ کنید. برای این کار، از فرمولاسیون هایی استفاده کنید که مقاوم در برابر اثرات رطوبت و نور خورشید هستند.
 4. چوب را با ترکیبات ضد عفونی کننده بپوشانید (در غیر این صورت مواد تحت تأثیر رطوبت تیره می شوند و سریعتر خراب می شوند).
 5. پالت ها را از نظر آسیب، نواحی پوسیده و شکسته بررسی کنید و آلود گی ها را پاک کنید.
 6. وسایل مورد نیاز را تهیه کنید مانند: چکش، اره برقی، تبر، مته، پیچ گوشتی و…

ساخت کلبه چوبی با پالت

مزایا و معایب پالت برای ساخت کلبه چوبی

مزیت اصلی انتخاب پالت چوبی برای ساخت کلبه چوبی یا آلاچیق، سازگاری با محیط زیست می باشد. علاوه بر آن، این ماده دارای مزایای زیر است:

 • راحتی پردازش و نصب پالت
 • توانایی اجرای ایده های مختلف طراحی
 • طراحی باز که اجازه می دهد هوا آزادانه در گردش باشد (فضای مطلوب در داخل ساختار باقی می ماند).
 • استحکام بالای پالت چوبی
 • داشتن هزینه پایین
 • امکان ساخت عناصر ساختاری با دستان خود
 • ایجاد استحکام در سازه

ساخت کلبه چوبی با پالت

نقطه ضعف پالت چوبی در ساخت کلبه چوبی مقاومت کم آن در برابر آتش و آسیب توسط جوندگان است. این ماده نیاز به درمان اضافی با ضد عفونی کننده ها و بازدارنده های آتش دارد تا خطری سازه را تهدید نکند.

مقاله منتشر شده در مجموعه پالت کاران، پالت چوبی چیست را به طور کامل بررسی کرده ایم.پیشنهاد میکنیم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

پالت های استاندارد که دارای علامت IPPC هستند با مواد شیمیایی درمان شده اند. پالت های موجود در مجموعه پالت کاران این ویژگی ها را دارا هستند و کاملا ایمن و سالم هستند.

استحکام و دوام کلبه چوبی

استحکام و دوام کلبه چوبی ساخته شده در درجه اول به پایه آن بستگی دارد. پایه کلبه چوبی اگر عایق بندی شود و در برابر رطوبت ایمن شود دوام بیشتری خواهد داشت. ردیف پایین باید از رطوبت محافظت شود. ایجاد یک پایه قوی اختیاری است میتوانید چند ستون بتنی یا آجری برای پایه به کار ببرید. هنگام انتخاب متریال برای خانه پالت، لازم است وضعیت چوب را بررسی کنید. باید تمیز، خشک و یکنواخت باشد. بهترین گزینه برای خرید مصالح ساختمانی خرید مستقیم از تولید کننده یا در یک فروشگاه مواد غذایی است که در آن تمیزی، دما و رطوبت ثابت حفظ می شود. در این صورت است که دوام و استحکام کلبه چوبی ساخته شده بیشتر خواهد شد.

ساخت کلبه چوبی با پالت

در صورتی که کلبه چوبی برای سکونت موقت یا دائم در نظر گرفته شده باشد، عایق حرارتی نصب می شود، پس از تثبیت آن به سیستم خانه، انتهای پالت ها بسته می شود تا عایق داخل آنها قرار گیرد. بهترین گزینه پشم بازالت است که انعطاف پذیر و رسانایی حرارتی پایینی دارد.

علاوه بر آن رنگ اکریلیک با کیفیت از چوب در برابر اشعه ماوراء بنفش، حشرات و رطوبت محافظت می کند و دوام سازه را بالا می برد.

ساخت کلبه چوبی برای خانه حیوانات

دوست داران حیوانات خانگی می توانند با پالت برای حیوان خانگی خود کلبه کوچکی بسازند. برای مثال برای خانه سگ چوبی می توان از پالت های چوبی استفاده کرد و در خانه و باغ خود آنها را ساخت. میتوانید روی یک پایه با چند پالت مکعبی بسازید و با سقف بپوشانید و یک کلبه چوبی زیبا برای سگ خود درست کنید.

مراحل ساخت کلبه چوبی با پالت

ساختن دیوارها و قرار دادن سقف: بعد از ساخت پایه کار بعدی ساخت سازه ای است که تکیه گاه های جانبی آن سقف و همچنین پنجره ها و درها را پشتیبانی کند. این پالت ها در واقع نباید به عنوان سقف استفاده شوند، اما اگر تکه تکه از آنها استفاده کنید، شاید بتوانند به دلیل سنگین بودن آنها.

عایق و دیوارهای داخلی: برای عایق حرارتی می توان از پشم شیشه استفاده کرد. اما اگر عایق تابستانی ساده می خواهید، می توانید از پلی اتیلن معمولی نیز استفاده کنید. می توانید از پالت ها به عنوان پوشش دیوارهای داخلی استفاده کنید.

ساخت کلبه چوبی با پالت

رنگ آمیزی :پس از اتمام مرحله ساخت اولین مرحله استفاده از مواد ضد قارچ و رنگ آمیزی است. اگرچه پذیرفتن اینکه لکه های کپک در برخی از قسمت های همه خانه ها هر از چند گاهی اتفاق می افتد دشوار است، اما این یک واقعیت است. در حالی که برخی از خانه ها فقط در زمان های خاصی از کپک رنج می برند، افرادی که در مناطق مرطوب زندگی می کنند متأسفانه می دانند که کپک چقدر می تواند موذیانه و سرسخت باشد.

 چه پالت هایی برای ساخت کلبه چوبی مناسب نیستند؟

 • پالت های آسیب دیده
 • پالت های رنگ شده حاوی فرمالدئید
 • پالت هایی که فروشندگان خیابانی استفاده کردند، زیرا ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشند و در معرض رطوبت زیادی قرار گرفته باشند.

ساخت کلبه چوبی با پالت

جلوگیری از تشکیل کپک در کلبه چوبی

پالت های چوبی اگر در شرایط نگهداری مناسبی نباشند می توانند برای سلامتی مضر باشند. برای جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد کپک در پالت های استفاده شده برای ساخت کلبه چوبی رعایت این نکات بسیار اهمیت دارد.

 • اجازه دهید نور خورشید در هر فرصتی وارد خانه شما شود.
 • سعی کنید از تماس مستقیم آب با کلبه خود جلوگیری کنید .
 • جاهای مرطوب را به سرعت خشک کنید.
 • داخل کلبه را به طور مرتب تمیز کنید و منابع آب را تمیز نگه دارید. میتوانید از سرکه سفید برای این کار استفاده کنید.
 • بعد از روزهای بارانی کلبه چوبی خود را تهویه کنید.
 • کنترل کننده رطوبت تهیه کنید و سعی کنید رطوبت را زیر 55 درصد نگه دارید.

سطوح خود را با استفاده از اسپری ضد عفونی کننده یا ضد باکتری اسپری کنید. اگر نتوانستید از رشد کپک در خانه خود جلوگیری کنید، می توانید با انجام مراحل بالا از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنید.

ساخت کلبه با پالت

ساخت کلبه چوبی با پالت علاوه بر زیبایی بصری که دارد بسیار جذاب است. در جایی دلخواه وسط باغ یا مکانی دنج بتوان با دستان خود کلبه ای ساخت که تماما از جنس چوب باشد و لحظات آرامش بخشی را درآن سپری کرد.استفاده از پالت در طراحی داخلی منزل، ساخت کلبه چوبی و … علاوه بر کاربرد اصلی که در حمل و نقل دارد بسیار رو به افزایش است. شما می توانید برای تهیه این پالت ها به سایت پالت کاران سر بزنید و با قیمت مناسب و کیفیت بالا صاحب پالت شوید.