کاربرد پالت پلاستیکی در صنایع

کاربرد پالت پلاستیکی
آنچه در این مطلب میخوانید

در بخش لجستیک، از بسیاری از ماشین آلات و وسایل برای انتقال راحت تر محصولات استفاده می شود. پالت یکی از تجهیزات اساسی مورد استفاده در نگهداری، حمل و نقل و توزیع کالاهای صنعتی و مصرفی است. محصولات ساخته شده از پلاستیک در طیف گسترده ای از بخش ها در جهان استفاده می شود. پالت پلاستیکی یکی از تجهیزات مورد نیاز و ترجیح بسیاری از صنایع است. خرید پالت پلاستیکی و استفاده از آن به دلیل دوام طولانی مدت، وزن سبک و مقاومت بالا در مقایسه با محصولات پالت چوبی، توجه و تقاضای بیشتری را به خود جلب کرده است.

این مقاله در مورد کابرد پالت پلاستیکی در صنایع است. اول از همه، اجازه دهید مقاله خود را با صحبت کوتاه در مورد چیستی پالت پلاستیکی شروع کنیم و سپس نگاهی به جایگاه آن در بخش صنایع و حمل و نقل بیندازیم.

پالت پلاستیکی چیست؟ پالت چه کاری انجام می دهد؟

پالت ها از جنس چوب یا پلاستیک هستند که برای حمل کالا از مکانی به مکان دیگر استفاده می شوند. پالت ها به طور مستقیم فرآیند حمل و نقل را انجام نمی دهند. فقط به عنوان ابزاری برای فرآیند حمل و نقل استفاده می شود. هنگام بارگیری و تخلیه لیفتراک از پالت استفاده می شود. از پالت ها برای چیدن اجناس مختلف نیز استفاده می شود. اقلامی که روی پالت ها قرار می گیرند به طور منظم ذخیره می شوند و در نتیجه فرآیند حمل و نقل تسهیل می شود. محصول قرار داده شده روی پالت با کمک لیفتراک یا پالت تراک حمل می شود. پالت ها همچنین تضمین می کنند که بارها واژگون نمی شوند. با استفاده از پالت، آسیب به حداقل می رسد.

پالت پلاستیکی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

پالت های پلاستیکی محصولاتی بسیار مفید و بادوام هستند که در مقایسه با پالت‌های چوبی، میزان استفاده از آن‌ها با ویژگی‌هایی که دارند و مزایایی که ارائه می‌دهند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. به همین دلیل، در بخش حمل و نقل، در خط مقدم حوزه های کاربری قرار دارند. علاوه بر حمل و نقل، بخش مهم دیگری که پالت پلاستیکی بیشترین کاربرد را دارد، بخش مواد غذایی است.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنعت لجستیک یا حمل و نقل

پالت یکی از وسایل حمل و نقل است که اغلب در صنعت لجستیک کاربرد دارد. در بخش لجستیک، پالت ها برای ذخیره سازی سازمان یافته تر محصولات قطعات کوچک یا بسته ها و جعبه ها استفاده می شوند. به این ترتیب انتقال محصولاتی که با توجه به نیاز محصول به روش های مختلف پیچیده یا پوشانده می شوند، با پالت ها بسیار آسان می شود.

کاربرد پالت پلاستیکی

انواع پالت های مورد استفاده در صنعت لجستیک وجود دارد که با استفاده از مواد مختلف تولید می شوند. اگرچه خرید پالت چوبی و استفاده از آن عموماً مورد توجه صنایع است اما پالت های ساخته شده از مواد پلاستیکی یا فلزی نیز در موقعیت های مختلف در لجستیک استفاده می شوند. پالت های پلاستیکی در مناطقی که نمی توان از پالت های چوبی استفاده کرد، مناسب می باشند. پالت های پلاستیکی به ویژه در محیط های کاری با رطوبت بالا ترجیح داده می شود.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنایع غذایی و دارویی

از پالت پلاستیکی در صنایع غذایی و دارویی نیز استفاده می شود. محصولات غذایی و دارویی باید از آفات، باکتری ها و قارچ ها محافظت شوند. بزرگ‌ترین مزیت پالت‌های پلاستیکی، مقاومت برتر آن‌ها در برابر آلودگی‌های شیمیایی، باکتریایی و سایر اشکال است. در مشاغل مواد غذایی و دارویی، حتی یک مسئله آلودگی جزئی می تواند منجر به آسیب جدی به شهرت و مسئولیت قانونی احتمالی شود. بنابراین سرمایه گذاری فقط روی یک محصول مانند پالت پلاستیکی دارویی با کیفیت ضروری است.

پالت پلاستیکی پالت کاران برای ذخیره و حمل چنین محصولاتی ایده آل است، ما اندازه های مختلفی را ارائه می دهیم تا بتوانید از بین اندازه های مختلف و ظرفیت  بارهای مختلف، گزینه ی مورد نظر را انتخاب کنید.

کاربرد پالت پلاستیکی در صنعت خرده فروشی

صنعت خرده فروشی برای حمل و نقل و نگهداری محصولات به پالت نیاز دارد. پالت های پلاستیکی در این بخش از صنایع نیز کاربرد دارند؛ زیرا بادوام و مقرون به صرفه هستند.

جدای از این، استفاده از پالت پلاستیکی در صنایع مختلف مانند صنعت خودرو، صنعت نساجی و…  از نظر آسیب نرسیدن به محصولات روز به روز رایج تر می شود.

مزایای استفاده از پالت های پلاستیکی در صنایع مختلف چیست؟

پالت پلاستیکی استاندارد مزایای خاص خود را نسبت با سایر پالت ها دارد که عبارتند از :

  • پالت های پلاستیکی عمر طولانی تری نسبت به پالت های چوبی دارند.
  • پالت های پلاستیکی سبک هستند.
  • تمیز کردن و استریل کردن آنها بسیار آسان است.
  • هزینه آنها با توجه به شرایط بازار کاملاً مقرون به صرفه است.
  • پلاستیک بسیار بهداشتی تر از چوب است . چوب ماده متخلخلی است که می تواند بستر مناسبی برای لانه سازی آفات و حشرات باشد. چوب همچنین می تواند تجزیه شود، که برای کاربر و وسایل در حال حمل و نقل خطر ایجاد می کند. پلاستیک متخلخل نیست و خرد نمی شود. پوشش بهداشتی پالت تضمین می کند که هیچ شکاف یا درزهایی وجود ندارد که در آن کثیفی جمع شود.

پالت های پلاستیکی که جزء ضروری در صنعت ذخیره سازی و لجستیک هستند، نقش مهمی ایفا می کنند. اگر پالت های پلاستیکی درست استفاده شوند، نه تنها می توانند عملکرد خوبی داشته باشند، بلکه عمر مفیدشان افزایش یافته و هزینه خرید پالت های پلاستیکی کاهش می یابد.

نحوه استفاده صحیح از پالت های پلاستیکی در صنایع

هنگام استفاده از پالت های پلاستیکی در صنایع به نکات زیر توجه کنید:

پرتاب اجناس روی پالت های پلاستیکی از مکان های مرتفع اکیدا ممنوع است. به طور منطقی تعیین کنید که کالاها باید چگونه روی پالت چیده شوند. محصولات را به طور یکنواخت قرار دهید، به طور غیرعادی روی هم قرار ندهید. پالت حامل اجسام سنگین باید روی یک کف یا سطح صاف قرار گیرد.

در حین انباشته شدن باید ظرفیت تحمل بار پالت پایینی را در نظر گرفت.

پرتاب پالت های پلاستیکی از مکان های مرتفع به منظور جلوگیری از شکستن و ترک خوردن پالت ها در اثر ضربه های شدید اکیدا ممنوع است.

هنگام کار با یک لیفتراک یا یک کامیون هیدرولیک دستی، شاخک های شاخک باید تا حد امکان به بیرون سوراخ چنگال پالت نزدیک شوند. برآمدگی های چنگال باید همه به داخل پالت کشیده شوند و پس از بلند شدن پیوسته پالت، زاویه را می توان تغییر داد. برای جلوگیری از شکستن یا ترک خوردن پالت، خارها نباید به طرف پالت برخورد کنند.

هنگامی که پالت روی قفسه قرار دارد، باید از یک نوع پالت استفاده شود و ظرفیت حمل توسط ساختار قفسه تعیین می شود و اضافه بار اکیدا ممنوع است.

پالت های پلاستیکی باید در برابر نور خورشید محافظت شوند تا از فرسودگی جلوگیری شود و عمر مفید آنها افزایش یابد.

آیا پالت های پلاستیکی دست دوم در صنایع کاربرد دارد؟

وقتی پالت‌های پلاستیکی نو خریداری می‌شوند، می‌توان آن‌ها را برای سال‌های متمادی بدون مواجهه با هرگونه نقص و تعمیرات استفاده کرد. اما برخی از شرکت ها که بودجه خود را در نظر می گیرند، پالت های پلاستیکی دست دوم را با پرداخت کمتری خریداری می کنند و در نتیجه با خرید پالت های صفر، اقتصاد خود را تحت فشار قرار نمی دهند.قیمت پالت دست دوم پلاستیکی به مراتب پایین تر از نو این محصول است. خرید یک سرویس کارآمد با هزینه کمتر، بزرگترین مزیت پالت پلاستیکی دست دوم است. توجه دقیق به تمیز کردن پالت و نگهداری برای استفاده دائمی، ضروری است.

 افزایش سرعت بارگیری و تخلیه با پالت های پلاستیکی در صنایع حمل و نقل

در عملیات حمل و نقل جزئی کلاسیک، لازم است محصولات بیش از یک شرکت تامین کننده در یک خودرو قرار داده شود تا خودرو به طور کامل پر شود. در این حمل و نقل ها، کالایی که باید در مسیرهای مشابه تحویل داده شود، روی همان خودروها بارگیری می شود و کل وسیله نقلیه پر می شود و کالا به آدرس یا گمرکی که برای تحویل باید به آنجا برده شود، تحویل داده می شود. بزرگترین مزیت استفاده از پالت ها، این است که تمام محموله های شرکت ها، سریعتر در وسایل نقلیه بارگیری می شوند و در زمان کوتاهی تحویل داده می شوند. علاوه بر این، اقلامی که باید نزدیکتر به یکدیگر تحویل داده شوند، روی همان وسایل نقلیه بارگیری می شوند، بنابراین فرآیند تخلیه و بارگیری مجدد این اقلام کوتاه می شود.

با استفاده از پالت های پلاستیکی پالت کاران، می توانید اطمینان حاصل کنید که تمام کالاهای خود با قیمت های بسیار مقرون به صرفه تری حمل می شوند و در بالاترین سرعت تحویل داده می شوند.